Вести
Представници Дирекције за мере и драгоцене метале на 31. састанку WELMEC WG 11 за гасомере и бројила електричне енергије
Представници Дирекције за мере и драгоцене метале, Љиљана Мићић, руководитељка Групе за запремину и проток и Раде Дерета, руководилац Групе за електричне величине, присуствовали су састанку WELMEC радне групе за гасомере и бројила електричне енергије (WELMEC WG11) који је одржан онлајн, дана 1. октобра 2024. године.
Састанку је присуствовало 44 учесника, представника националних метролошких института (NMI), именованих тела (NoBo), заинтересованих страна и других европских и међународних организација.
На састанку су представљени закључци са састанка Комитета Европске сарадње у законској метрологији (WELMEC) и извештаји подгрупа за гасомере и бројила електричне енергије.
Председавајућа радне групе за мерила при Европској комисији (WGMI), Zsuzsanna DAKAI, представила је планиране измене и допуне MID европске директиве у вези са гасомерима и бројилима електричне енергије.
Такође, на састанку је представљена сарадња са другим организацијама, као што су OIML (TC8/SC7 и TC12), CEN (TC237), CENELEC (IEC TC13), EURAMET TC-F.
Разматрани су и усвојени предлози за измену и допуну WELMEC водича 11.5 и 11.7 који су у надлежности WELMEC WG 11.
Планирано је да се следећи годишњи састанак WELMEC WG 11 одржи у септембру 2025. године у Хелсинкију, Финска.
Више информација на:
WG 11 Gas and Electricity Meters | WELMEC
Представница Дирекције за мере и драгоцене метале на 36. састанку WELMEC WG 10 за мерну опрему за течности које нису вода
Представница Дирекције за мере и драгоцене метале, Љиљана Мићић, руководитељка Групе за запремину и проток, у периоду од 24. до 25. септембра 2024. године, учествовала је у раду WELMEC радне групе за мерну опрему за течности које нису вода (WG10), који је одржан хибридно у Паризу, у Француској.
Организатор састанка био је Национални метролошки институт Француске – LNE.
Састанку је присуствовало 22 учесника националних метролошких института и именованих тела (NoBo), четири учесника који имају статус посматрача и шест представника заинтересованих страна.
На састанку су презентовани закључци са састанка Комитета Европске сарадње у законској метрологији (WELMEC) као и информације о раду осталих WELMEC радних група. Разматрани су водичи, као и остала документа која су у надлежности рада WELMEC WG 10.
Планирано је да се следећи годишњи састанак WELMEC WG 10 одржи у септембру 2025. године у Холандији.
Више информација на:
https://www.welmec.org/working-groups/working-group-10
Представница Дирекције за мере и драгоцене метале на састанку радне групе за мерила при Европској комисији (WGMI)
Представница Дирекције за мере и драгоцене метале Љиљана Мићић, руководитељка Групе за запремину и проток, присуствовала је састанку радне групе за мерила (WGMI), који је одржан онлајн дана 12. септембра 2024. године.
Организатор састанка била је радна група за мерила при Европској комисији (WGMI) која броји 96 чланова.
Састанку су присуствовали представници организација заинтересованих страна и именовани представници земаља који имају следеће статусе у Европској комисији:
- 01 Leader
- 02 Commite member
- 03 EFTA Competent Authority
- 04 EU MS Authority not Committee Member
- 05 Candidate Country Observer
- 06 Industry and International Organisation Observer
На састанку су представљене планиране измене и допуне MID европске директиве о мерилима. Председавајућа радне групе, Zsuzsanna DAKAI, нагласила је да су измене и допуне неопходне, јер предмет и основни захтеви у MID европској директиви о мерилима нису мењани 20 година. Такође, MID европском директивом о мерилима нису обухваћене станице за брзо пуњење електричних возила, као ни станице за пуњење возила водоником , а захтеви се не могу применити на паметна мерила.
Постоји потреба да се изврше измене и допуне MID европске директиве о мерилима што је пре могуће, у циљу избегавања дисконтинуитета јединственог тржишта и пратећих трошкова, као и пружање подршке при увођењу „чисте мобилности“ (AFIR – Alternative Fuels Infrastructure Regulation) и постизања циљева у вези са енергетском ефикасношћу (директива ЕU 2023/1791).
Представници Дирекције за мере и драгоцене метале учествовали у раду летње школе метрологије у склопу EURAMET TC Flow
Представници Дирекције за мере и драгоцене метале Небојша Арсенијевић, шеф одсека за оверавање мерила, и Софија Вуковић, млађа саветница у Групи за метрологију у хемији, учествовали су у раду летње школе метрологије у склопу EURAMET TC Flow у период од 9. до 13. септембра 2024. године у Брну, у Чешкој.
Организатор летње школе био је Национални метролошки институт Чешке (ЧМИ). Летњој школи је присуствовало 56 учесника.
Поред теоријских предавања, организован је и практичан део који је обухватао показна лабораторијска мерења. Представљене су основе у мерењима запремине течности, протока течности и гаса, као и мерења брзине струјања ваздуха. Учесници су, такође, упознати са методама еталонирања, као и осталим документима и стандардима везаним за следивост наведених мерења.
Галерија слика
https://www.dmdm.gov.rs/rs/vesti#sigProIdfaedcbce49
Представници Дирекције за мере и драгоцене метале на 92. састанку Сталног комитета Kонвенције о контроли и жигосању предмета од драгоцених метала (Hallmarking Convention)
Представници Дирекције за мере и драгоцене метале, Драгана Живковић-Мићуновић, запослена у Одсеку за контролу предмета од драгоцених метала и др Младен Мирић, метролог за драгоцене метале у Одсеку за контролу предмета од драгоцених метала, учествовали су на 92. састанку Сталног комитета Конвенције (у даљем тексту: СК Конвенције) о контроли и жигосању предмета од драгоцених метала (Hallmarking Convention) који је одржан 5. и 6. септембра 2024. године у Вићенци, у Италији.
Састанку су присуствовали представници земаља чланица СК Конвенције - 54 званичника који су представљали 20 од 22 државе чланице, 1 држава подносилац захтева (Украјина) и 2 учесника техничког програма (Молдавија и КРИСОС/Шпанија).
Представљени су резултати рада СК Конвенције, нарочито у виду све веће употребе жига Конвенције „ССМ” (Common Control Mark), чији је циљ безбедност крајњих корисника, као и флексибилност пословања широм света.
На састанку су разматрани извештаји са међулабораторијских поређења одржаних текуће године ( Round Robins, RR 57&58), на коме је и Србија узела активно учешће и представила одличне резултате међулабораторијских поређења.
Учесници СК Конвенције имали су прилику да се упознају са најновијим техничким достигнућима из области испитивања и жигосања предмета од драгоцених метала. Ове године је покренуто и међулабораторијско тестирање означавања („RR on Marking”), механичком и ласерском методом.
Следећи састанак СК Конвенције заказан је за октобар 2025. године. Том приликом биће обележена педесетогодишњица постојања Конвенције.
Галерија слика
https://www.dmdm.gov.rs/rs/vesti#sigProId42ef4b0fa5
Обавештење о покретању поступка међулабораторијскoг поређења (ПT шеме) из области запремине течности
Дирeкциja зa мeрe и дрaгoцeнe мeтaлe (у даљем тексту: ДMДM), Група за запремину и проток, плaнирa да за заинтересоване акредитоване и друге лабораторије организује мeђулaбoрaтoриjскo пoрeђeњe (ПT шeму) у oблaсти запремине течности, подобласт уређаји запремине са клипом и то:
1. Eтaлoнирaњe пипете са клипом
Сва заинтересована правна лица која желе да учествују у поменутом поређењу могу да поднесу захтев/пријаву на обрасцу Захтев за издавање извештаја о међулабораторијском поређењу (https://www.dmdm.rs/rs/obrasci), на адресу: Дирекција за мере и драгоцене метале, 11000 Београд, Мике Аласа 14 или на email: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели., најкасније до 4. oктобра 2024. године. Уз захтев који се подноси ДМДМ, потребно је приложити доказ о уплати републичке административне таксе у износу од 400,00 РСД.
Лабораторије учеснице ће сносити трошкове међулабораторијског поређења, као и трошкове транспорта предмета еталонирања. ДMДM ћe, кao пилoт лaбoрaтoриja, нaкoн прикупљaњa захтева, свим учeсницaмa дoстaвити тeхнички прoтoкoл пoрeђeњa и налог за уплату у износу од 42.200,00 РСД. Лабораторије су у обавези да саме обезбеде транспорт пипете са клипом до наредне лабораторије учеснице у складу са распоредом из техничког протокола поређења.
Представница Дирекције за мере и драгоцене метале на састанку WELMEC WG 13 и заједничком састанку CEN 92 / WG 2 и WELMEC WG 13
Представница Дирекције за мере и драгоцене метале, Љиљана Мићић, руководитељка Групе за запремину и проток, у периоду од 25. до 27. јуна 2024. године, учествовала је на 10. редовном годишњем састанку WELMEC радне групе за водомере и мерила топлотне енергије (WELMEC WG 13) и 6. заједничком састанку CEN 92 / WG 2 и WELMEC WG 13, који су одржани у Прагу, Чешка Република.
Организатор састанака био је Национални метролошки институт Чешке Републике (ČMI).
Састанцима је председавала Мирослава Бенкова, ČMI, Чешка Република.
Састанку WELMEC WG 13 присуствовало је 20 еминентних стручњака, представника националних метролошких института (NMI), именованих института (DI), представник удружења европских произвођача водомера и мерила топлотне енергије (AQUA) и представник немачког произвођача SENSUS.
Заједнички састанак је одржан хибридно, уз присуство пет представника организације CEN 92 / WG 2 за водомере.
Донет je програм рада за период 2024/2025. године. Разматрани су предлози измена и допуна WELMEC WG 13 водича.
На састанку је представљена сарадња са другим организацијама, као што су EC WG MI, ISO/TC30/SC7/WG9, CEN, OIML, WELMEC WG 7, WELMEC WG 8.
Планирано је да се следећи годишњи састанак WELMEC WG 13 и заједнички састанак WELMEC WG 13 и CEN 92 / WG 2 одрже у јуну или септембру 2025. године у Хелсинкију, Финска или Прагу, Чешка Република.
Галерија слика
https://www.dmdm.gov.rs/rs/vesti#sigProIdd5cf4a5773
Одржана XVIII Генерална скупштинa EURAMET-a
Чедомир Белић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале, и Никола Петровић, в. д. помоћника директора Сектора за развој метрологије, присуствовали су XVIII Генералној скупштини ЕURAMET-а, регионалне организације Европе, која координира сарадњу националних метролошких института Европе у области метрологије. Генерална скупштина ЕURAMET-а одржана је у периоду од 4. до 6. јуна 2024. године у Тедингтону, Велика Британија. Домаћин састанка био је Национални метролошки институт Велике Британије (NPL).
Током састанка усвојене су измене ЕURAMET Статута које се односе на обавезу института да морају бити чланови ЕURAMET-а ако желе да своје услуге пружају у оквиру CIPM MRA аранжмана.
Председавајући Генералне скупштине, Jörn Stenger, известио је о значајном напредовању у постизању стратешких циљева ЕURAMET-а.
Генерални секретар EURAMET-a, Mikko Merimaa, поднео је извешатај о активностима EURAMET-a. Презентације о најзначајнијим активностима имали су и председавајући EURAMET-ових техничких комитета, као и свих европских метролошких мрежа (EMN).
Обављено је и гласање за нове чланове Одбора директора EURAMET-a којим су изабрани представници националних метролошких института Велике Британије, Richard Brown, Норвешке, Hans Arne Frоystein и Немачке, Annette Röttger.
Директор Међународног бироа за тегове и мере (BIPM) Martin Milton нагласио је да се 2025. године обележава 150 година од потписивања Метарске конвенције и да се BIPM припрема да тај значајан датум обележи на више начина.
Планирано је да се следећа Генерална скупштина EURAMET-a одржи у Националном институту Немачке (РТВ), у Берлину.
Галерија слика
https://www.dmdm.gov.rs/rs/vesti#sigProId57beb19941
Студенти Teхничког факултета Универзитата у Новом Саду у посети Дирекцији за мере и драгоцене метале
Дирекција за мере и драгоцене метале (у даљем тексту: ДМДМ), дана 10. јуна 2024. године, била je домаћин студентима основних и мастер студија Техничког факултета Универзитета у Новом Саду.
Студенти су током посете ДМДМ упознати са метролошким системом у Републици Србији и улогом ДМДМ као националног метролошког института Републике Србије у том систему, значајем и начином обезбеђења метролошке следивости до међународног нивоа, као и традицијом метрологије у Србији дугом 150 година. Кроз промотивне филмове презентовани су почеци мерења у Србији, значај и улога ДМДМ, њене надлежности, послови и задаци у области метрологије.
Стручна посета укључила je обилазак лабораторијa за електричне величине, масу, дужину, акустику, термометрију и велике запремине, где су студенти имали прилике да се упознају са конкретним пословима и задацима сваке лабораторије, као и са националним еталонима, који се чувају, одржавају и унапређују у тим лабораторијама.
Галерија слика
https://www.dmdm.gov.rs/rs/vesti#sigProId5ddb59f812
Радионица и Генерална скупштина EURACHEM-a одржане су у оквиру EURACHEM недеље 2024, у периоду oд 12. дo 17. маја 2024. године, у Виљнусу, у Литванији.
EURACHEM представња мрежу организација у Европи, чији је циљ успостављање система за међународну следивост хемијских мерења и промоцију добре лабораторијске праксе.
Представнице Дирекције за мере и драгоцене метале др Јелена Бебић, руководитељка Групе за метрологију у хемији и Софија Вуковић, приправница у Групи за метрологију у хемији, присуствовале су одржавању радионицe „Обезбеђење квалитета у хемијским, медицинским и микробиолошким лабораторијама“ која је одржана 13. и 14. маја 2024. године.
Организатор радионицe била је EURACHEM - Литванија. Радионици је присуствовало 52 учесника.
Области које су се обрађивале током одржавања ове радионице су валидација опреме, софтвера и метода, метролошка следивост и процена мерне несигурности, као и интерна и екстерна контрола квалитета.
По завршетку радионице одржана је Генерална скупштина EURACHEM-а на којој су представљени извештаји од стране земаља чланица EURACHEM-а о активностима током 2023. године. Др Јелена Бебић поднела је извештај о активностима Србије за 2023. годину. Извршен је избор нових чланова управе EURACHEM-а, потврђени су мандати постојећим члановима, а некима продужени.
Целокупна EURACHEM недеља 2024 била је у знаку обележавања јубилеја - 35 година EURACHEM-а.
Галерија слика
https://www.dmdm.gov.rs/rs/vesti#sigProId248280629a
Стручна пракса студената Технолошко-металуршког факултета у Београду у ДМДМ
У оквиру сарадње Дирекције за мере и драгоцене метале (у даљем тексту: ДМДМ), Групе за метрологију у хемији, са Технолошко-металуршким факултетом Универзитета у Београду у ДМДМ је организована једнонедељна стручна пракса студената завршне године основних студија у оквиру студијског програма Биохемијско инжењерство и биотехнологија. Пракса је реализована у мају, а планирано је да се ова активност настави и у јуну 2024. године. Пракса је организована за по два студента у једној радној недељи.
Студенти су у оквиру стручне праксе најпре упознати са улогом, надлежностима и пословима у ДМДМ, а након тога су учествовали у обављању редовних послова Групе за метрологију у хемији.
Галерија слика
https://www.dmdm.gov.rs/rs/vesti#sigProId02db8eab01
Обележен Светски дан метрологије
У понедељак, 20. маја 2024. године, Дирекција за мере и драгоцене метале (у даљем тексту: ДМДМ) обележила је Светски дан метрологије у најлепшој оази града Београда, Ботаничкој башти „Јевремовац“.
Светски дан метрологије обележава се поводом годишњице потписивања Метарске конвенције, којом је 1875. године успостављен оквир за међународну сарадњу у области метрологије за индустријску, трговинску и друштвену примену. Као потписник Метарске конвенције од 1879. године, Србија већ пуних 145 година примењује Међународни систем јединица.
Сваке године, одређеној теми се посвећује више пажње, па тако ове године, Светски дан метрологије обележавамо под слоганом “Меримо данас за одрживо сутра”. Одрживост, као тема Светског дана метрологије 2024. године, изабрана је зато што су могућности мерења кључне за неговање одрживе глобалне економије и животне средине.
Чедомир Белић, директор ДМДМ, отворио је скуп поздравивши присутне и истакао да је ова година посебно значајна, јер је направљен важан корак када је, током 42. заседања Генералне конференције УНЕСКО, званично признато годишње обележавање 20. маја као Светског дана метрологије. Ово признање отвара нове приступе за промоцију метрологије, усклађујући се са мисијом УНЕСКО да, кроз науку и образовање, изгради бољи свет.
У наставку програма уследила је панел дискусија на тему „Меримо данас за одрживо сутра“. Модератор ове дискусије била је Марина Радојевић, запослена у ДМДМ на пословима квалитета. Панелисти су били проф. др Владимир Ђурђевић - Физички факултет, проф. др Ана Вуковић Вимић – Пољопривредни факултет, доц. др Томица Мишљеновић – Биолошки факултет и др Душан Матијашевић, метролог у Групи за електричне величине ДМДМ.
Учесници панел дискусије истакли су значај метрологије у 21. веку, с обзиром на све изазове који нас очекују због климатских промена услед глобалног загревања, појаве екстремних временских догађаја, као и утицаја аерозагађења на живи свет. Наглашена је потреба за даљим развојем и применом чистих извора енергије.
Након панел дискусије за све госте уприличен је коктел у пријатном амбијенту Ботаничке баште, праћен музичким изведбама гудачког квартета „Розета квартет“, као и групни обилазак Стакленика и Јапанског врта са стручним вођењем.
Галерија слика
https://www.dmdm.gov.rs/rs/vesti#sigProId1a9b6fb1fa
Поводом обележавања Светског дана метрологије, у оквиру дана отворених врата, Дирекција за мере и драгоцене метале (у даљем тексту: ДМДМ) у петак 17. маја 2024. године, била је домаћин студентима Грађевинског факултета Универзитета у Београду.
Том приликом, студенти су упознати са значајем метрологије, као науке о мерењима, која је присутна у свим областима људског деловања, значајем и начином обезбеђења метролошке следивости до међународног нивоа, као и дугом традицијом метрологије у Србији.
Такође, студенти су информисани о теми којом се обележава Светски дан метрологије 2024. године „Меримо данас за одрживо сутра“, којој се посвећује посебна пажња зато што су могућности мерења кључне за неговање одрживе глобалне економије и животне средине.
Кроз промотивни филм презентован је значај и улога ДМДМ, као националне метролошке институције, њене надлежности, послови и задаци у области метрологије.
Стручна посета укључила je обилазак лабораторијa за време, велике запремине, акустику, дужину и масу.
Током посете лабораторијама студенти су имали прилику да се ближе упознају са могућностима мерења и еталонирања, као и осталим пословима које ДМДМ обавља као национални метролошки институт.
Галерија слика
https://www.dmdm.gov.rs/rs/vesti#sigProIdab84a9d357
Представница Дирекције за мере и драгоцене метале на састанку EURAMET Техничког комитета за проток (EURAMET TC-F)
Представница Дирекције за мере и драгоцене метале, Љиљана Мићић, руководитељка Групе за запремину и проток, учествовала је у раду EURAMET Техничког комитета за проток (EURAMET TC-F) који је одржан од 23. до 25. априла 2024. године у Кајанију, у Финској.
Организатор састанка био је Национални метролошки институт Финске MIKES (VTT Technical Research Centre of Finland Ltd, Centre for Metrology MIKES).
Састанку је присуствовало око 50 еминентних стручњака, представника Националних метролошких института (NMI) и именованих института (DI) из већине европских земаља.
Значајне теме које су презентоване на састанку биле су међулабораторијска поређења из области запремине течности, протока течности, протока гаса и брзине струјања флуида, могућности мерења и еталонирања (CMCs) и сарадњa у оквиру мрежа и дигиталне трансформације.
Представљене су и све тренутно активне мреже, као и потреба да се земљама чланицама пружи јача подршка у развоју мерних могућности на свим научно-техничким нивоима. Тематски приоритети су индустријске иновације, здравље, енергија/зелена енергија и дигитална трансформација.
У току састанка поткомитета за запремину течности, Љиљана Мићић је презентовала статус дoпунскoг пoрeђeња EURAMET.M.FF-S16 (EURAMET 1533) eтaлoнирaњa уређаја запремине са клипом у својству координатора поређења, у коме учествује 14 земаља Европе.
Предложено је да се следећи састанак одржи у организацији Националног института Шпаније (CEM) у граду Трес Кантос, у Шпанији.
Галерија слика
https://www.dmdm.gov.rs/rs/vesti#sigProId355f4fde2f
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале на састанку EURAMET Техничког комитета за акустику, ултразвук и вибрације (EURAMET TC-AUV)
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале, Слободан Зеленика, шеф Одсека за дужину, оптичке величине и акустику, од 23. до 24. априла 2024. године активно је учествово у раду EURAMET Техничког комитета за акустику, ултразвук и вибрације (EURAMET TC-AUV), као и на састанаку Поткомитета за акустику, који су ове године одржани у Даблину, у Републици Ирској.
Састанку EURAMET TC-AUV присуствовало је преко 40 еминентних стручњака, представника националних метролошких института (NMI) и именованих лабораторија из већине европских земаља. Организатор и домаћин састанка био је Национални метролошки институт Републике Ирске (NSAI NML).
На састанцима су разматрани извештаји са свих поткомитета у оквиру EURAMET TC-AUV, статуси актуелних EРМ пројеката и пројеката везаних за различите видове сарадње између националних метролошких института, резултати кључних поређења, као и информације у вези са статусом пријављених могућности мерења и еталонирања (CMC).
Галерија слика
https://www.dmdm.gov.rs/rs/vesti#sigProId814bb767f5
Представница Дирекције за мере и драгоцене метале на састанку EURAMET Техничког комитета за термометрију (EURAMET TC-T)
Представница Дирекције за мере и драгоцене метале Славица Симић, руководитељка Групе за термометрију, у периоду од 16. до 19. априла 2024. године учествовала је у раду EURAMET Техничког комитета за термометрију (EURAMET TC-T), који је ове године одржан у Броцлаву, у Пољској.
Састанку EURAMET TC-T присуствовало је око 70 представника националних метролошких институција, именованих института, EURAMET и други гости. Организатор састанка био је Институт за ниске температуре и истраживање структура – INTiBS.
Током овог састанка одржана је радионица о увођењу дигитализације у раду лабораторија. На радионици су подељена значајна искуства и користи од издавања дигиталног сертификата за лабораторије и крајње кориснике.
У склопу рада EURAMET TC-T одржан је састанак контакт особа Техничког поткомитета за релативну влажност, као и састанак радне групе за термофизичке величине. Посебна пажња посвећена је кључним, допунским и другим поређењима.
Такође, на састаку EURAMET TC-T презентована су достигнућа у оквиру умрежавања националних метролошких институција, научних и других институција у европске метролошке мреже – EMN, и то за: чисте енергије, енергију гасова, квантне технологије, напредне технологије, климу и праћење океана.
Представник EURAMET за развој капацитета, Танаско Тасић, представио је постигнућа у делу обука и развоја капацитета, размене стручњака, као и могућност покретања малих специјализованих пројеката за развој метрологије.
Следећи састанак Техничког комитета за термометрију и других пратећих скупова у оквиру овог тела одржаће се у Сарајеву, у Босни и Херцеговини, у организацији Института за мјеритељство Босне и Херцеговине.
Галерија слика
https://www.dmdm.gov.rs/rs/vesti#sigProIdbbba836344
Светски дан метрологије - 20. мај 2024. године – Меримо данас за одрживо сутра
20. мај, Светски дан метрологије, је дан када се обележава годишњица потписивања Метарске конвенције из 1875. године. Метарска конвенција обезбеђује основу за кохерентан систем мерења широм света који подржава научна открића и иновације, индустријску производњу и међународну трговину, као и унапређење квалитета живота и заштиту животне средине на глобалном нивоу.
Ове године, Светски дан метрологије обележавамо под слоганом “Меримо данас за одрживо сутра”. Одрживост, као тема Светског дана метрологије 2024. године, изабрана је због њене важности за различите могућности мерења које су кључне за неговање одрживе глобалне економије и животне средине. Примери за то укључују мерење потрошње енергије у индустрији, грађевинарству и транспорту, управљање ресурсима у пољопривреди и шумарству, идентификовање извора загађења и постављање циљева за заштиту животне средине. Прецизна мерења емисије издувних гасова из возила и потрошње горива су од виталног значаја за усклађеност са прописима и успостављање одрживих опција транспорта. Процена и управљање производним процесима и токовима отпада, олакшано прецизним мерењима, доприносе побољшању управљања животном средином.
Широм света, национални метролошки институти континуирано унапређују науку о мерењу развијајући и потврђујући нове технике мерења. Национални метролошки институти учествују у међулабораторијским поређењима које координира Међународни биро за тегове и мере (BIPM) или Регионална метролошка организација, како би се обезбедила поузданост резултата мерења широм света. Међународна организација за законску метрологију (ОIML) развија међународне препоруке, које имају за циљ усклађивање и хармонизацију захтева широм света у многим областима. Ови међународни метролошки системи пружају неопходну сигурност и поверење да су мерења тачна, пружајући здраву основу за глобалну трговину данас и помажући нам да се припремимо за изазове који нас чекају сутра.
Светски дан метрологије одаје признање и почаст доприносима појединаца који током целе године раде у међувладиним, регионалним и националним метролошким организацијама и институтима.
У новембру 2023. године направљен је значајан корак када је, током 42. заседања Генералне конференције УНЕСКО, званично признато годишње обележавање 20. маја. Наглашавајући кључну улогу обележавања Светског дана метрологије у унапређењу глобалне научне сарадње, ово признање отвара нове приступе за промоцију метрологије, усклађујући се са мисијом УНЕСКО да, кроз науку и образовање, изгради бољи свет.
Извор: World Metrology Day
Правилник о оверавању аутоматских вага за појединачно мерење
Правилник о оверавању аутоматских вага за појединачно мерење објављен је у „Службеном Гласнику РС“, број 31/24 од 11. априла 2024. године, који ступа на снагу 19. априла 2024. године, а почиње да се примењује од 1. јануара 2025. године.
Овим правилником ближе се прописују начин и услови периодичног и ванредног оверавања (у даљем тексту: оверавање) аутоматских вага за појединачно мерење (у даљем тексту: ваге), захтеви које вага мора да испуни при оверавању, као и начин утврђивања испуњености захтева за ваге.
Почетак летњег рачунања времена у 2024. години
На основу Закона о рачунању времена ("Службени лист СЦГ", бр. 20/06), летње рачунање времена у 2024. години почиње 31. марта 2024. године у 2 h, 00 min, 00 s, тако што се, померањем за један час унапред, време у 2 h, 00 min, 00 s рачуна као 3 h, 00 min, 00 s.
Medije
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале на састанку EURAMET Техничког комитета за квалитет (EURAMET TC-Q)
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале, Јасмина Зукан Бановић, метролог за метрологију у хемији – координатор, у периоду од 20. до 22. марта 2024. године активно је учествовала у раду EURAMET Техничког комитета за квалитет (EURAMET TC-Q), који је ове године одржан у Делфту, у Холандији.
Састанку EURAMET TC-Q присуствовало је преко 40 еминентних стручњака, представника националних метролошких института и именованих лабораторија из већине европских земаља. Организатор и домаћин састанка био је Национални метролошки институт Холандије (VSL).
На овогодишњем састанку презентовани су петогодишњи извештаји чланица комитета са циљем потврђивањa функционисања система квалитета метролошких института и именованих лабораторија.