среда, 17 јун 2015

Састанак овлашћених тела за обављање послова оверавања бројила електричне енергије

Дирекција за мере и драгоцене метале заједно са Групацијом за метрологију Удружења акредитованих тела за оцењивање усаглашености Привредне коморе Србије, одржала је 16. јуна 2015. године састанак овлашћених тела за обављање послова оверавања бројила електричне енергије, у Привредној комори Србије у Београду.

Учеснике је поздравила Луција Дујовић, помоћник директора ДМДМ, захваливши се организаторима, и напоменула да је циљ састанка указивање на битне чињенице везане за примену Правилника о мерилима (,,Службени гласник РС'', број 63/13) али и разматрање актуелних питања везаних за прелазни период и почетак примене овог Правилника од 1. јануара 2017. године.

Досадашњи рад Групације за метрологију, представио је мр Владан Лапчевић, који је напоменуо важност даље сарадње ДМДМ, Акредитационог тела Србије, Института за стандардизацију Србије и Министарства привреде у унапређењу инфраструктуре квалитета Србије, и овом приликом упутио позив свим овлашћеним телима за активно учешће у раду Групације у циљу заједничког решавања проблема.
Татјана Цинцар-Вујовић, шеф Одсека за електричне величине ДМДМ указала је на битне чињенице у вези са применом Правилника о мерилима (,,Службени гласник РС'', број 63/13) на бројила електричне енергије, битне и посебне захтеве, поступке оцењивања усаглашености за ова мерила, као и начин потврђивања усаглашености бројила електричне енергије у употреби, у складу са Правилником о мерилима.

Зоран Дамњановић, из Одсека за контролу и надзор Београд, презентовао је бројна искуства из метролошког надзора над мерилима у употреби.

Такође, мр Владан Лапчевић испред овлашћеног тела Meter&Control doo, представио је своја искуства у проширењу обима акредитације и на бројила активне електричне енергије у складу са Правилником о мерилима, као и искуства са неовлашћеном потрошњом путем онеспособљавања бројила – кроз примере са терена.

На крају састанка, Луција Дујовић се захвалила свим учесницима, и још једном напоменула да је ДМДМ одлучна у намери да пружи сву неопходну подршку овлашћеним телима у даљем раду, и позвала њих да својим практичним искуством дају предлоге за решавање заједничких проблема.

На састанку су приказане следеће презентације:

No Internet Connection